Wsparcie szkół/placówek

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. (Dz. U. z 6 czerwca 2019 r. Poz. 1045 § 20.1 ust. 1) w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu zaprasza szkoły/placówki do korzystania ze wspomagania ich rozwoju.

Celem wspomagania jest podniesienie w szkole/placówce jakości kształcenia i wychowania

Wspomaganie jest procesem, który trwa, co najmniej jeden rok szkolny i polega na udzieleniu wsparcia radzie pedagogicznej w zdiagnozowaniu rzeczywistych potrzeb i określeniu obszaru do rozwoju oraz  wypracowaniu, wdrożeniu, monitorowaniu i poddaniu ewaluacji rozwiązań, które doprowadzą do zwiększenia efektywności pracy szkoły/placówki oświatowej.

Wspomaganie obejmuje następujące etapy:

• zgłoszenie szkoły/placówki oświatowej do wspomagania,
  • rozmowa dyrektora z przedstawicielem CKPiDN, ustalenie warunków współpracy i podpisanie umowy,
  • pomoc w wyborze obszaru do rozwoju i zdiagnozowaniu potrzeb szkoły/placówki
  • ustalenie sposobów działania prowadzących do zaspokojenia potrzeb szkoły lub placówki,
  • zaplanowanie form wspomagania i ich realizację,
  • monitorowanie zaplanowanych działań,
  • wspólną ocenę efektów i opracowanie rekomendacji z realizacji zaplanowanych form wspomagania.

W ramach wspomagania zapewnia się szkole/placówce oświatowej opiekę nauczyciela konsultanta, którego zadaniem jest:

• pomoc w określeniu obszaru do rozwoju oraz zdiagnozowaniu rzeczywistych potrzeb,
  • wsparcie rady pedagogicznej w przygotowaniu programu wspomagania rozwoju szkoły/placówki,
  • pozyskanie ekspertów i zorganizowanie zaplanowanych form doskonalenia,
  • konsultacje w rozwiązywaniu indywidualnych i zespołowych problemów,
  • monitorowanie przebiegu wspomagania,
  • ewaluacja procesu na poszczególnych jego etapach,
  • przygotowanie raportu z realizacji wspomagania,
  • współpraca z radą pedagogiczną w określeniu rekomendacji do pracy w kolejnym roku szkolnym.

Wsparcie szkoły przez konsultanta jest nieodpłatne.

Zainteresowanych Dyrektorów szkół prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 17 250 64 84