Za nami Inauguracja III Edycji Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci programować”

W piątek 1 lutego br. w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Mielcu odbyła się Inauguracja III Edycji Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci programować”. Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu objęło patronat nad tą coroczną imprezą. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej, w warsztatach „Kodowanie na dywanie” i „Programowanie Ozobotów” uczestniczyło 45 uczniów z klas I-IV.

Po warsztatach  dla dzieci miała miejsce część oficjalna spotkania. Rafał Mitkowski (Edu Sense) i Anna Świć Ambasadorka marki Edu Sense wyjaśnili zasady programu „Uczymy dzieci programować” i wyjaśnili skąd się wziął na niego pomysł. Z podróży po Polsce wynieśli wiedzę, że nauczyciele trochę się boją programowania, a przedsięwzięcie ułatwia wprowadzanie podstaw programowania do praktyki szkolnej. W czasie zajęć aktywność leży po stronie dzieci. Nauczyciel je tylko wspiera. Zajęcia z robotami są poprzedzone zajęciami z matą do kodowania. Po tym etapie naturalnie przechodzi się do zajęć z robotami. Powoli zaznajamia się dzieci z pojęciami związanymi z programowaniem jak: komenda, pętla. „Warto uczyć programowania nie tylko dla samego programowania, ale dla rozwijania uniwersalnych kompetencji” podsumowała Anna Świć. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania przez dyrektora CKPiDN Z. Nowakowskiego założeń i planowanych aktywności Jubileuszowego X Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, który odbędzie się w dniach 9-11 maja br. Po części oficjalnej ok. 20 nauczycieli wzięło udział w warsztatach „Kodowanie na dywanie” i „Programowanie Ozobotów”. Nabyte umiejętności nauczyciele mogą wykorzystać na zajęciach z uczniami.  Z aktywności nauczycieli wnioskujemy, że impreza była potrzebna i bardzo udana.