Technik robotyki – Twoja przyszłość

Z niekłamaną satysfakcją pragnę poinformować uczniów klas ósmych z miasta i powiatu mieleckiego oraz ich rodziców, że decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 2020 roku będziemy kształcić od najbliższego roku szkolnego, jako pierwsi w kraju, przyszłych techników robotyki!

Do tego niewątpliwego sukcesu mieleckiego środowiska przyczyniła się wspólna inicjatywa Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu (inicjatora i lidera projektu), Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, Zespołu Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu wraz z firmami: Kirchhoff Polska, Bury, PZL Mielec, Spiroflex, Tarapata, Husqvarna oraz Kuka – światowego potentata w produkcji robotów przemysłowych.

Unikatową podstawę programową da tego innowacyjnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu opracowali nauczyciele CKPiDN w Mielcu: Tomasz Borowiec, Sylwester Paterek, Konrad Słupski, Mariusz Wojciechowski. Panowie, to Wasza pełna zaangażowania wielomiesięczna praca wsparta wielką życzliwością i pomocą wymienionych wyżej organizacji pozwala nam cieszyć się tym niewątpliwym sukcesem. Dziękuję!

DSC01017

Więcej na ten temat  napiszemy w oddzielnym materiale, tutaj jedynie istotne fakty: Nabór na nowy roli szkolny w zawodzie technik robotyki organizuje Zespół Szkół Technicznych w Mielcu. Tam też będą odbywały się zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących i wybranych przedmiotów zawodowych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z przedmiotów mechanicznych, mechatronicznych, informatycznych i przede wszystkim robotycznych będą realizowane w nowoczesnych pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Z kolei zajęcia z przedmiotów elektrycznych i w części z mechatronicznych – w Zespole Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego  w Mielcu.

Patronat naukowy nad eksperymentem objął Wydział Iżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Zdzisław Nowakowski
Centrum Kształcenia Praktycznego