Konferencja inaugurująca nowy rok szkolny już za nami …

Jak co roku we wrześniu br., zaprosiliśmy dyrektorów szkół i nauczycieli do CKPiDN na konferencję otwierającą nowy rok szkolny. Tematem przewodnim spotkania była Sztuczna inteligencja w edukacji. Przyszłość wymaga od edukacji elastyczności i dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Nauczyciele, jako przewodnicy uczniów w tej podróży, odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu ich na nadchodzące wyzwania. Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, kreatywności, samodzielności oraz odpowiedzialności za korzystanie z technologii to fundamenty, które pozwolą młodym ludziom odnaleźć się w rzeczywistości zdominowanej przez sztuczną inteligencję.

Na wstępie konferencji doradca metodyczny Bogumiła Dziekan–Gąbka omówiła podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25. Przedstawiła nowego doradcę metodycznego Anetę Mazurkiewicz – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Wykład wstępny „Kompetencje przyszłości w dobie AI” wygłosił dyrektor CKPiDN  Zdzisław Nowakowski, który zwrócił uwagę na zmienność pokoleń i inny stosunek do cyfrowych zadań. Przedstawiając zadania cyfrowej szkoły, zwrócił uwagę na to, że AI ma wspierać nauczyciela i ucznia w realizacji podstawowej funkcji szkoły, czyli uczenia się. Poza tym przedstawił ogólne zadania promptowania i przykłady wiadomości wygenerowanej przez AI. Jolanta Zięba – doradca metodyczny języka angielskiego zadała ważne pytania dotyczące tego, gdzie w dobie powszechnych kontaktów ze sztuczną inteligencją jest człowiek i jego emocje. Samotność współczesnych ludzi (zwłaszcza młodych) jest rekompensowana w sieci, również poprzez kontakty z awatarami, co dodatkowo pogłębia brak relacji z drugim człowiekiem. W konsekwencji zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Z kolei Sławomir Wiktor – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dębicy w sposób praktyczny przedstawił wykorzystanie AI w rzeczywistości szkolnej. Konferencji towarzyszyła wystawa publikacji nt. sztucznej inteligencji przygotowana przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie - Filia w Mielcu. W spotkaniu wzięło około 40 osób.

Mamy nadzieję, że wspólnie, poprzez innowacyjne metody nauczania wykorzystujące również sztuczną inteligencję, przygotujemy przyszłe pokolenia na wyzwania XXI wieku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konferencji i życzymy w nowym roku szkolnym wszystkiego dobrego w życiu prywatnym i wiele satysfakcji z edukacji.

 

Materiały do pobrania:

AI w praktyce nauczyciela – prezentacja Sławomir Wiktor

Sztuczna inteligencja w edukacji - zestawienie bibliograficzne

 

Sztuczna Inteligencja - przydatne linki

ChatGBP (Open AI) - https://chatgpt.com

Gemini (Google) - https://gemini.google.com/app

Copilot (Microsoft) - https://www.bing.com

Generator obrazków AI - https://perchance.org/generator-obrazow-ai

 

  DSC02452  

  DSC02454

  DSC02456 

  DSC02472  

 

 

Kontakt

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu


ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec
tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,

e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do
Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010
i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991

Godziny otwarcia

 

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-15:30

 

NIP: 817-21-54-704
REGON: 690481700